Haber
10.01.2011


Almanya'da Dioksin Krizi

Geçtiğimiz hafta Almanya'da domuz ve kanatlı yemlerinde Avrupa Birliği yasal limitlerinin üzerinde dioksin bulunduğunun açıklanması büyüyen bir kriz haline geldi.

Kontaminasyon kaynağı olan 3,000 tondan fazla yağ asidinin 25 yem üreticisi tarafından kullanıldığı ve yaklaşık 150,000 ton yemin kontamine olduğu bildirildi. Yürütülen analizler sonuçlanıncaya kadar Almanya'da 4700'den fazla çiftliğin kapatıldığı açıklandı.

İngiliz Food Standards Agency bazı kontamine yumurtalardan Hollanda'da likit yumurta üretildiğini ve likit yumurtanın İngiltere'nin önde gelen süpermarketlerinde satılan taze keklerde kullanıldığını bildirdi. Hollanda ve İngiltere söz konusu ürünlerin insan sağlığı açısından bir tehdit oluşturmayacağını açıkladı. Ancak, Tesco, cumartesi günü kontaminasyon şüphesiyle İrlanda'daki bazı ürünlerin satışını durdurdu.

 

Dioksin nedir?

Dioksinler ve poliklorlubifeniller (PCBs) gıdalara çevreden bulaşan kimyasallardır. Sağlık üzerinde kısa sürede etki etmezler. Ancak, uzun süre yüksek seviyelerde alınması problemlere yol açabilir.

Bütün gıdalar çok düşük miktarlarda dioksin içerse de et, süt, balık ve yumurta gibi hayvansal yağ açısından zengin ürünler dioksin ve PCBlerin ana kaynağıdır. İnsan diyetindeki dioksin ve PCB seviyeleri yenen gıda çeşitleri ve miktarları ile değişir.

Sağlık riski, yüksek seviyelerde dioksin ve PCB içeren gıdaların uzun süre tüketilmesi ile oluşur. Dioksin ve PCBlerin bazı hayvanlarda kansere, bağışıklık ve üreme sistemlerinde hasarlara yol açtığı bilinmektedir. Ancak, insanların daha dayanıklı olduğu tahmin edilmektedir.